Razkrivamo, kaj piše v resoluciji, ki jo bo SDS potrjevala na kongresu

Luka Mlakar
21. maj 2025. 05:20
sds, janez janša
Predsednik SDS Janez Janša | Foto: Borut Živulović/BOBO

Najmočnejša opozicijska stranka SDS bo na sobotnem kongresu v Ormožu potrjevala tudi resolucijo, ki se bere kot napoved četrte vlade Janeza Janše. Resolucija govori o "ugrabljeni državi" in "politiki zblojene levice", pa tudi, da zmaga SDS na prihodnjih volitvah ne bo dovolj in da Slovenija potrebuje "ustavno večino razuma".

Člani največje opozicijske stranke SDS se bodo v soboto zbrali na volilnem kongresu v Ormožu. Edini kandidat za vodenje stranke je dosedanji predsednik Janez Janša, ki je na čelu SDS od leta 1993 oziroma že več kot 32 let.

Ker se Janša na kongres znova podaja brez protikandidata, večjih presenečenj ne gre pričakovati. Nov, že deseti zaporedni mandat na čelu stranke mu bodo tokrat prvič podelili člani SDS, ki so starega novega predsednika stranke na konferencah občinskih volilnih odborov izbirali že v četrtek pred dvema tednoma.

Na sobotnem kongresu bodo tako zgolj razglasili izide glasovanja. Po ocenah nekaterih naših sogovornikov pa si Janša lahko obeta podobno podporo kot na kongresu v Slovenskih Konjicah pred štirimi leti, ko je bil za predsednika SDS znova izvoljen z 99-odstotno podporo.

Resolucija kot napoved četrte Janševe vlade

Na kongresu SDS bodo volili člane izvršilnega in nadzornega odbora, potrdili pa bodo tudi več resolucij. V uredništvu N1 smo neuradno pridobili osnutek nosilne resolucije za kongres, ki se bere kot napoved četrte vlade Janeza Janše.

Omenjena resolucija z naslovom "Vzemi državo nazaj. Tvoja je." govori o tem, da se moramo v današnjih zahtevnih časih, "ko staro umira in novo še ni rojeno", kot narod vrniti k svojim koreninam. Ob tem si moramo zastaviti vprašanja, kaj je prav in kaj ne, kaj je laž in kaj je resnica, kaj je resničnost in kaj je propaganda ter kakšno Slovenijo si želimo in kaj bomo naredili za to, da jo zgradimo.

kongres, sds, janez, janša
Zadnji kongres SDS v Slovenskih Konjicah leta 2021 | Foto: BOBO

V SDS namreč ugotavljajo, da so "državo, za katero smo glasovali na plebiscitu leta 1990, žal ugrabile ozke interesne skupine politične, gospodarske in medijske elite ter jo prilagodile lastnim interesom". Kot so zapisali v resoluciji, so te skupine ustvarile "sistem neformalnega odločanja", ki omogoča ohranjanje njihove moči ne glede na rezultate volitev.

"Ugrabljena država" po njihovih navedbah med drugim zavira razvojni potencial ter ustvarja družbo neenakosti in privilegijev, s tem pa se tudi utrjuje prepričanje, da "spremembe na volitvah ne prinesejo resnične preobrazbe, ampak le menjavo omrežij, ki nadaljujejo podobne prakse".

"Samo visoka zmaga na volitvah ne bo dovolj"

V SDS ocenjujejo, da Slovenija zaradi "ugrabljene države" že leta pada na lestvicah mednarodnih kazalnikov uspešnosti ter da so jo prehitele že skoraj vse države, ki so se soočale z dediščino nekdanjih komunističnih režimov.

"Da bi vzeli nazaj ugrabljeno državo, bo potrebno veliko trdega dela. Ponekod ne bodo dovolj zgolj klasične reforme, ampak bo treba strukture postaviti na novo. Kar je mogoče samo na podlagi visoke zmage SDS na naslednjih volitvah. Pa tudi zgolj visoka zmaga ne bo dovolj," poudarjajo v največji opozicijski stranki.

Janez Janša
Predsednik SDS Janez Janša | Foto: Jan Gregorc/N1

Odgovor na spremembe okoli nas ter "politiko zblojene levice v EU in Sloveniji" so po njihovem prepričanju dopolnitve slovenskega ustavnega reda. Resolucija je v tem delu identična izseku iz Janševega govora ob 36. obletnici ustanovitve SDS februarja letos, ko je govoril o "ustavni večini razuma".

V resoluciji namreč piše, da je treba "zaščititi svobodo govora, volilno pravico državljana, pravico do poštenega sojenja, spol kot naravno kategorijo – oče je moški in mati je ženska, pravice otrok v obrambi pred ideologijo v šolah (LGBTQ+, op. a.), demokracijo kot vladavino izvoljenih, volilni proces pred nezakonitim financiranjem in vplivi iz tujine, finančno samostojnost občin ter pravico do varstva osebnosti in dostojanstva, vključno s pravico do groba". Podobne ugotovitve je v svojem govoru navajal Janša.

Ljudje naj na volitvah vzamejo "ugrabljeno državo" nazaj

V SDS ob tem napovedujejo, da bodo v "razumne okvire" omejili davke oziroma delež BDP za državno ter javno porabo, pa tudi obseg oziroma količino veljavnih predpisov in vpliv evropske birokracije na ustavno okolje Slovenije. "Za vse to v naslednjem mandatu Slovenija potrebuje ustavno večino razuma," so zapisali.

Resolucija v tem delu omenja tri pogoje, ki jih je za dosego ustavne večine v prej omenjenem govoru izpostavil Janša, in sicer mednarodno okolje, ki je naklonjeno spremembam, jasen cilj, v katerem se Slovenci prepoznamo, ter politično silo, ki je sposobna razumeti priložnost in potrebo časa.

SDS, zastavice
SDS | Srdjan Živulović/BOBO

V SDS poudarjajo, da so prihodnje državnozborske volitve priložnost, da ljudje vzamejo "ugrabljeno državo" nazaj. Ob tem so navedli, da je SDS tista politična sila, ki ne izključuje, ampak povezuje. "Naša temeljna zaveza pred naslednjimi volitvami je, da bodo vrednote slovenske osamosvojitve in njeni cilji, ki jih je SDS sooblikovala, še naprej temelj in izvir vsega našega delovanja," so dodali.

Poleg nosilne bodo člani SDS na kongresu potrjevali tudi več drugih resolucij. Na področju pravosodja po naših informacijah predlagajo tudi spremembo ustave, s katero bi za sodnike pred imenovanjem v trajni sodniški mandat določili daljšo poskusno dobo. S spremembo ustave bi onemogočili tudi članstvo odvetnikov v Sodnem svetu. Ob tem pa ocenjujejo, da je treba ustrezno odpraviti tudi "politično udejstvovanje sodnikov in agitacije zlasti za levo politično opcijo".

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih
OSZAR »